Forum Gadka

Forum dyskusyjne Gadka

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2015-06-13 21:06:33

undertaker
Użytkownik
Dołączył: 2015-05-30
Liczba postów: 16
Windows 7Chrome 43.0.2357.124

PBFy

Z racji że nie jestem jedyną osobą na gadce, która lubuje się w tego typu rozrywce,  postanowiłam założyć ten temat w celu stworzenia luźnej dyskusji na temat wszystkiego, co tyczy się gier forumowych.
Jakby ktoś nie wiedział, co to, zacytuję ciocię wikipedię:

Played by Forum (rozgrywane na forum; PBF, gra przez forum, potocznie gra tekstowa lub gra forumowa ang. Play-by-post RPG) – tekstowa gra online RPG (ang. online text-based role-playing game) rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze (od kilku do kilkuset) wcielają się w role fikcyjnych postaci lub kierują całymi grupami lub strukturami (jak organizacje, państwa, społeczności).

Rozgrywka toczy się w świecie przyjętym na forum dyskusyjnym. Może to być zarówno świat autorski, jak i oparty na istniejących już tworach kultury (jak światy przedstawione w sztuce). Najpopularniejsze są światy fantastyczne oraz zaczerpnięte z popularnych seriali obyczajowych.

1. Co sądzicie o PBFach?
2. Jaką tematykę preferujecie?
3. Czy macie jakieś ustalone z góry pomysły na postacie? Bo ja mam w zanadrzu wiele wykreowanych pomysłów, naprawdę wiele, i jak tworzę jakąś postać na pewnym PBFie, wybieram jedną z moich kreacji, biorąc pod uwagę płeć oraz fabułę forum.
4. Piszcie co tylko Wam wyda się odpowiednie, zgodne z tematem. [dblpt])


"To jakieś muzeum estetycznej śmierci, pawilon martwych pragnień"

Offline

#2 2015-06-14 08:34:54

Dafne
Użytkownik
Dołączył: 2015-06-12
Liczba postów: 50
Windows 7Opera 30.0.1835.59

Odp: PBFy

Uważam, że to całkiem fajna rozrywka, ale zależy też, z kim się gra. Mam za sobą nieprzyjemne doświadczenie z PBFami, po którym porzuciłam je całkowicie. Do wczoraj. Znalazłam bowiem świetny PBF, z fajnym klimatem i ludźmi, z którymi można pogadać bez spin. Akurat mam trochę wolnego, więc sobie w ten sposób ćwiczę wyobraźnię. Sądzę, że to fajny sposób na rozwój słownictwa, wyobraźni, a jak się nie ma co czytać, to zawsze można poczytać czyjeś posty (czyta się jak książkę fantasy).

Lubię tematykę fantasy, lubię szukać avków po deviancie, lubię kreować moją postać. To, co jest bolączką dla wielu graczy, dla mnie jest spełnieniem marzeń- tworzenie Karty Postaci to dla mnie sama frajda. Wygląd, charakter, historia- coś świetnego, traktuję to jako alter ego, dlatego moje postacie są do mnie podobne.
Postać nazwałam Matyldą, bo jest to jedne z moich ulubionych imion żeńskich. Avek zaś prezentuje się następująco:
file.php?avatar=288_1434266117.jpg
Jestem dumna, że znalazlam takie cudo, w oryginalnych rozmiarach wygląda jeszcze lepiej.


Jednak ciemną stroną PBFu jest to, że bardzo łatwo się uzależnić, stąd trzeba dobierać je ostrożnie. Ja akurat znalazłam towarzystwo, które jest w miarę dojrzałe, może to, że piszę z większością facetów czyni z tego miejsca PBF, które jest po prostu przyjemny.

Trzeba tylko sobie postawić jasne granice, że wchodzi się na PBF tylko jak się ma na to chwilę wolnego, by nie kolidował z innymi rzeczami- z życiem, po prostu.

Dlatego proponuję nie wybierać PBFu, gdzie jest dużo niepełnoletnich osób, które chodzą do szkoły. PBF wówczas jest przez nich traktowany jako oderwanie się od szkoły i mogą siedzieć całe dnie, naciskając na odpisy i marudząc, że nie ma Cię tyle, ile oni by chcieli.
Najlepiej więc grać z ludźmi +20.

Czy mam z góry pomysł na postać? Jeśli chodzi o wygląd- tak. Nie lubię tworzyć idealnych ludzi, bez żadnych skaz i w ogóle, śliczne lalunie. No to nie ma sensu, jednak na PBFach ludzie wybierają - nie wiedząc czemu - najczęściej wysokich i szczupłych. A to duży błąd, bo granie grubym i niskim też jest fajne!
Nigdy nie grałam starą postacią, może wkrótce to zmienię. Problem w tym, że jest mało fajnych avków starców i starowinek, ale da się znaleźć.

Pisałam kiedyś na forum PBF Granica. Na Vision Lighthouse można sobie poczytać opinie graczy na temat tego PBFa. Uważam, że jest to jeden z gorszych PBFów w sieci. Nie będę wdawać się w szczegóły tego miejsca... powiem tylko, że jak ktoś preferuje otwarty storytelling, to mu się tam spodoba- na max 3 tygodnie, bo całą atmosferę zepsuje SB.
Dużo ludzi stamtąd odeszło. Dlatego, tak jak mówiłam, lepiej z rozwagą wybierać takie miejsce i poczytać najpierw recenzje userów. One mogą wiele powiedzieć.

Offline

#3 2015-06-14 21:42:42

wanderlust
Użytkownik
Dołączył: 2015-05-31
Liczba postów: 10
Windows XPChrome 43.0.2357.124

Odp: PBFy

Zawsze podobała mi się idea PBFów, ale nigdy nie zagrzałam w żadnym miejsca na dłużej. Zwykle jakoś mi nie idzie, nie znam nikogo, a wszyscy wydają się znać i przez to się nie odnajduję, trudno mi znaleźć partnerów do rozgrywki itp. Ostatnio znalazłam PBFa osadzonego w realiach Niezgodnej i powoli przymierzam się do rejestracji [dblpt])

Offline

#4 2016-01-27 08:17:22

marekdubiel
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-27
Liczba postów: 5
WWW
Windows 8.1Firefox 43.0

Odp: PBFy

Dokładnie ja również mam takie wrażenie i chyba nie słuszne ale jakoś mnie to odstrasza

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot